x
sadsad x
asdasd

Blog

Kurkumin / Zerdeçal Nedir?

10 Mart 2019

KURKUMİN NEDİR?

 

Zingiberacea (Ginger) ailesinden gelen Latince adı Curcuma longa olan zerdeçal, köri baharat karışımının bir bileşenidir. Zerdeçal, kurkuminoid adı verilen aktif bileşenlerden oluşmaktadır; bunlar kurkumin, demethoksikurkumin ve bisdemethoksikurkumin’dir. İnflamasyonun kanser,  kardiyovasküler hastalıklar, pulmoner hastalıklar, endokrin hastalıklar ve otoimmün hastalıklarda büyük rolü olduğu belirtilmiştir. Kurkuminin antiinflamatuar etkilerinin araştırıldığı çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu makalenin amacı, kurkuminin immün sistemle ilişkisi kapsamında anti-inflamatuar etkisi ve bu etkiyi inceleyen insan çalışmalarını derlemektir.

Kurkumin için daha detaylı bilgi almak için makalenin devamını inceleyebilirsiniz.

Probiyotik, Prebiyotik ve Sinbiyotikler

10 Ocak 2019

Probiyotik, Prebiyotik ve Sinbiyotikler

Probiyotik:

Probiyotik, ilk olarak 1965 yılında Lily ve Stillwell tarafından tanımlanmıştır. “Yaşam için” anlamına gelen probiyotik kelimesi Latince “pro” ve “bios” kelimelerinden türetilmiştir.

Probiyotik kavramı ilk kez 19.yüzyılda Elie Metchinikoff tarafından ortaya atılmıştır. Metchinikoff, Bulgar halkının yaşam süresinin uzun olma nedenini yüksek oranda fermente edilmiş süt ürünü kullanmalarına bağlamıştır. Bu gözlemleri sonucunda, fermente süt ürünlerindeki asit üreten mikroorganizmaların kalın bağırsağı zararlı mikroorganizmalardan koruması ile insanların uzun yaşadıklarını gözlemlemiştir.

Probiyotikler, bağırsak hijyenini arttırarak ve intestinal sistemi daha iyi hale getirerek, konakçı canlının sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu canlı mikroorganizmalar gıdalara katkı olarak da eklenebilmektedir. Probiyotik olarak çoğunlukla Laktobasil ve Bifidobakteri mikroorganizmaları kullanılır.

Prebiyotik:

Prebiyotikler, sindirilemeyen ancak fermente edilebilen, probiyotik bakterilerin gelişmesini sağlayan kısa zincirli karbonhidratlardır. İnce bağırsakta sindirilmeden, direk kalın bağırsağa geçerek bakterilerin çoğalmasını ve etkinliğini olumlu yönde etkileyen, konakçı sağlığını iyileştiren besin öğeleridir. Prebiyotiklerin bu etkileri gösterebilmesi için 8-40 gr/gün alınması gerekmektedir. Ayrıca prebiyotikler, kalsiyum emilimini arttırarak kemik sağlığının korunmasında da etkilidir.

Prebiyotiklerin en yaygın bilinen türü oligosakkaritlerdir. Oligosakkaritler, sindirilemeyen polisakkaritlerdir. 3-10 şeker ünitesinin glikozit bağ ile bağlanması sonucu oluşur. Oligosakkaritlerin, Lactobacillus spp. ve Bifidobacterium spp. tarafından kolonda fermente edilerek prebiyotik etki gösterdiği bildirilmiştir.

Sinbiyotik:

Probiyotik ve prebiyotiklerin beraber kullanımda sinerjik bir etki oluşmaktadır. Bu sinerjiyi sinbiyotik olarak ifade edilmektedir.

İnfantil Kolik

10 Ocak 2019

Kolik


İnfantil Koliğin Nedenleri
İnfantil koliğin görülme sıklığı, çocuğun anne sütü veya mama ile beslenmesinden bağımsızdır. Koliğin görülme nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bebek ve çocuklarda koliği tetikleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.