İnfantil Kolik

10 Ocak 2019
İnfantil Kolik

Kolik


İnfantil Koliğin Nedenleri
İnfantil koliğin görülme sıklığı, çocuğun anne sütü veya mama ile beslenmesinden bağımsızdır. Koliğin görülme nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bebek ve çocuklarda koliği tetikleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

LAKTOZ İNTOLERANSI
GIDA ALERJİSİ
BAĞIRSAK FLORA BOZUKLUKLARI
YANLIŞ BESLEME TEKNİKLERİ
PSİKOSOSYAL FAKTÖRLER

LAKTOZ İNTOLERANSI
Laktoz intoleransı bebeklerde koliğin en temel görülme sebebi olabilir, ancak çocuklar ve yetişkinlerin de yaşam kalitesini sıklıkla etkilemektedir.

BESİN ALERJİSİ
Bebeklerde besin alerjisine neden olan diyet faktörleri arasında, infantil kolikten bağımsız olarak, inek sütü proteinine alerji veya aşırı duyarlılığa ayrı bir önem verilir. Bu özel alerji, bebeğin bağırsak bariyerinin henüz tam olarak olgunlaşmamasına, sindirim yolağının gelişmemesine veya aile hikayesine bağlı olarak meydana gelebilir. Ayrıca annenin diyetinden kaynaklanan kafein, baharatlı yiyecekler gibi bazı gıdalar, anne sütü aracılığıyla bebeğe geçebilir ve bebekte istenmeyen yanıtlara neden olabilir.

BAĞIRSAK FLORA BOZUKLUKLARI
Doğumdan sonraki hemen birkaç saat içinde, bebeğin florası, doğal gelişimin bir parçası olarak bazı bakteriler tarafından işgal edilir. Ancak diyetle, alınan ilaçlarla ve bebeğin stres durumuna bağlı olarak değişen bu gastrointestinal bakteri florası, sindirim sisteminde rahatsızlıklara, hastalıklara yol açarak bebeğin sağlık durumunu etkileyebilir.

YANLIŞ BESLEME TEKNİKLERİ
Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir, dolayısıyla her zaman hazır mamalardan ziyade anne sütünü tercih etmelisiniz. Bugünlerde anne sütü ile besleme tekniklerine giderek daha fazla önem verilmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin sütü emerken sadece annenin meme ucunu değil, tüm meme halesini kaplayarak emmesi gerekir. Yanlış besleme tekniklerinin bir sonucu olarak, bebek karın bölgesinde gerginlik ve ağrıya neden olacak şekilde hava yutabilir. Biberon ile beslenirken emziğin büyük veya küçük gelmesi durumunda bebek yine hava yutmak durumunda kalabilir.

PSİKOSOSYAL FAKTÖRLER
Psikososyal rahatsızlıklar, ailedeki huzursuz ortama bağlı olarak, anne ve çocuk arasındaki olumsuz etkileşimler olarak adlandırılabilir. Elbette genç bir çocuk kendisini çevreleyen ortamı bilinçle değerlendirebilecek bir durumda değildir, ancak ortamdaki duygu durumu algılayabilir ve hissedebilir. Bir bebek ebeveynleriyle güçlü bir sözsüz iletişim halindedir, ve ortamı algılama kabiliyetine sahiptir. Hatta bebekler ve çok küçük yaştaki çocuklar ortamdaki stresi algılayıp, iştah problemleri, kabızlık, sinir hassasiyeti ve kolik gibi bedensel semptomlar gösterebilirler.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.